top of page

Geschichte des Loučka-Komplexes

‘Areál Loučky historie a současnost '‘

 

Historie areálu se začala psát v roce 1896 ,kdy rod Valdštejnů zde vybudoval rozsáhlý areál s loveckým zámečkem a stájemi pro koně. Tento objekt se nacházel na uprostřed cesty mezi zámkem Duchcov a Jezeří. Byl centrem lesního hospodaření zdejšího kraje. Dalším mezníkem v historii území byla padesátá poválečná léta ,kdy tehdejší komunistický režim zámecký areál zboural a na jeho místě vystavěl v akci ,,Z '‘ letní kino a celému území dál název Údolí Antonína Zápotockého. Součástí tohoto území byla i zoologická zahrada menších rozměrů a restaurace s letní terasou.

Areál se začal využívat pro společenské a kulturní akce tehdejší doby. Nejznámějšími počiny byly každoroční Hornické dny a letní filmové festivaly. Součástí plátna letního kina bylo pódium na kterém se vystřídali všechny umělecké hvězdy tehdejšího režimu jako Václav Neckář, Helena Vondráčková,Waldemar Matuška,Karel Gott, ale i skupiny Olympic ,Katapult atd. Zavítali i zahraniční hosté Paul Anka ,nebo soubor Alexandrovci. 

V 90 létech došlo k výrazné devastaci celého areálu, kdy areál patřil společnosti RaJ , která byla v likvidaci . V roce 1997 došlo k privatizaci a odstartovala kulturní a společenská epocha, která trvá do dnes. V areálu  se postavil na zdejší poměry významný hotel, část  zdevastovaného letního kina se zachránila do podoby ,tak aby se zde mohl realizovat kulturní program pod širým nebem a dobudovala se malá scéna pro akce menšího charakteru. Také restaurace prošla rozsáhlou rekonstrukcí s letní i zimní terasou. Od roku 2003 se zde každoročně pořádá několik koncertů většího významu. V areálu vystupovali skupiny a zpěváci celostátního významu Čechomor, Kryštof,Chinaski, Tři sestry,Katapult,Olympic, Jo Jo band, Dymytry, Lucie Bílá, Karel Gott, Kabát, Elán a mnoho dalších. Došlo i na zahraniční produkce skupin Nazareth,Camuflage. Návštěvnost těchto akcí se pohybuje od 2.000 do 6.000 diváků. 

 

Kromě těchto velkých akcí se v areálu pořádají menší akce pro veřejnost jako Dětské dny , sraz veteránů z celé  Evropy,srazy motorkářů (Indian,BMW) divadlo pro děti na malé scéně, oslavy významných úspěchů našich sportovců ( titul HC Litvínov,titul mistrů světa v hokeji , zisk Stanleyho poháru Jiří Šlégr atd. Akce zde pořádají i významné společnosti regionu Státní lesy,Greiner,Unipetrol pro své zákazníky a zaměstnance. V prostorách restaurace jsou velmi populární oslavy narozenin, pohřby nebo svatby. 

 

Součástí areálu je travnaté hřiště pro míčové hry nebo aerobik a petanque. Areál každoročně navštíví v průměru  30.000 návštěvníků. Velmi populární je v poslední době pro organizované skupiny cykloturistů, jelikož zde začíná významná Krušnohorská magistrála. Hojně sem dojíždí i turisté že Saska a hotel je převážně navštěvován cizinci, kteří zde plní své pracovní povinnosti v místních průmyslových podnicích. 

1896 - 1945

1945 - 1989

bottom of page